MAKROPENGAJARAN 1

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Tingkatan: 5 Azam

Mata pelajaran : Kesusasteraan Melayu

Genre: Prosa Moden (Drama)

Bilangan murid:/34 orang

Tarikh:10 April 2018

Masa: 9.00-9.40 (40 minit)

Tajuk: Watak dan Perwatakan dalam drama ‘Anna’

Pendekatan: Global

Objektif: Pada akhir pembelajaran murid dapat:

i.                    menyatakan definisi watak dan perwatakan secara jelas melalui teknik soal jawab.
ii.                  menjelaskan jenis-jenis  watak yang terdapat dalam drama Anna melalui aktiviti pilih saya.
Hasil Pembelajaran:
Hasil pembelajaran
Aras
Hasil Pembelajaran Utama (HPU)
4.0 Menganalisis watak dan perwatakan dalam karya prosa.

Hasil Pembelajaran Khusus (HPK)
4.1 Menerangkan definisi watak dan perwatakan.

4.2 Menerangkan jenis watak dalam karya.

.




Aras 1
i-Menyatakan definisi watak dan perwatakan.


ii-Menyatakan jenis watak dalam karya.




Pengisian Kurikulum:
Ilmu: Pendidikan Moral.
Nilai kemanusian: Prihatin, kasih sayang, kegigihan, keberanian, bekerjasama, bertanggungjawab, hormat-menghormati, dan rasional.
Kemahiran Bernilai Tambah: Kemahiran Berfikir kritis (Menjana idea, penyelesaian masalah), kemahiran teknologi maklumat dan komunikasi (video dan audio), kecerdasan interpersonal, kecerdasan intrapersonal, kecerdasan emosi, kemahiran belajar cara belajar (mengumpul maklumat, melihat,mendengar dan bertutur), kecerdasan ruang, pembelajaran secara konstruktivisme, kecerdasan kinestetik dan kecerdasan visual ruang,
BBB/BBM: Komputer riba, pembesar suara , buku teks kubentang sehelai peta, lembaran kerja, kertas sebak, maker pen, kad keras hitam, kertas warna.
Pengetahuan Sedia Ada: Murid pernah membaca teks drama Anna dan sudah memahami jalan cerita drama Anna.
Sumber : Buku teks antologi Kubentang Sehelai Peta, 2015 DBP. Kuala Lumpur.

Langkah/ Masa
Isi Pengajaran
Aktiviti
Catatan
Set induksi
9.00-9.05
5 minit
Lagu ‘setiaku pasti’yang ada kaitan dengan isi pembelajaran.

Lirik lagu:
Tiada Kata kata yang terindah
Selain Ungkapan lafaz darimu
Engkau Yang membuat ku gembira
Engkau Membuat ku berduka

Selain Dari itu
Aku Tidak tahu
Sejujurnya aku
Sayang padamu

Engkaulah segalanya
Terbaik Buatku
Tolong jujurlah padaku

Rela Kau tempuh demi aku
Manisnya Ada bersamamu
Pahit Hempedu biarlah diriku
Hanya Aku dan engkau yang tahu

Rela Kau tempuh demi aku
Manisnya Ada bersamamu
Pahit Hempedu biarlah diriku
Hanya Aku dan engkau yang tahu

Jangan Dikesali
Setiap Yang berlaku

Rela Kau tempuh demi aku
Manisnya Ada bersamamu
Pahit Hempedu biarlah diriku
Hanya Aku dan engkau yang tahu

Jangan Dikesali
Setiap Yang berlaku
Aku Kan tetap
Menjadi Milikmu


Soalan soal jawab:
i-       Apakah yang kamu rasai ketika mendengar lagu tersebut?
ii-             Apakah yang anda peroleh ketika mendengar lagu tersebut?

Jangkaan jawapan murid:
i-                 Ketika mendengar lagu tersebut saya berasa sedih dengan setiap lirik yang terkandung dalam lagu tersebut.

ii-        Saya dapat mengemukakan setiap maksud yang ingin disampaikan dalam lagu tersebut yang menggambarkan kekecewaan, kesetiaan dan kasih sayang.


-         -   Guru memasang lagu “setiaku Pasti” dinyanyikan oleh Fara Hazel kepada murid.

          -  Murid mendengar lagu tersebut dengan penuh penghayatan.


         -  Guru bersoal jawab dengan murid dan memilih dua orang murid secara rawak.

           -Murid menjawab pertanyaan yang   diberikan oleh guru berdasarkan apa yang didengar.

*Pentaksiran: aktiviti soal jawab

BBM:
           -Komputer riba
          -Audio
          -Pembesar suara
           -Kertas A4

Pengisian Kurikulum:

Ilmu:
            Moral

Nilai:
          -Kejujuran
           -Kasih sayang         -  Kesetiaan

Kemahiran Bernilai Tambah:
        -   Kemahiran berfikir secara kritis (menyelesaikan masalah).

        -   Kemahiran berfikir secara kreatif (menjana idea)

-        -    Kecerdasan pelbagai (kinestetik dan muzik)

          -  Kemahiran belajar cara belajar (mendengar, mengingat, mencatat dan bertutur).

Kaedah:
          -Kelas

Teknik:
         - Soal jawab

KBAT:
         - Analisis

Langkah 1
9.05-9.20
(15 minit)
-Definisi watak dan perwatakan secara jelas melalui aktiviti soal jawab.

-Penerangan mengenai definisi watak dan perwatakan.


Soalan:
1)Apakah definisi watak dan perwatakan mengikut pemahaman anda?
2) Adakah peranan yang di bawa oleh seseorang watak dalam karya amat penting?

Jangkaan jawapan:

1)      Watak ialah sesuatu objek atau pelaku baik manusia mahupun mahkluk lain seperti haiwan, tumbuhan dan sebagainya. Manakala perwatakan di definisikan sebagai ciri yang di tonjolkan melalui perlakuan watak.

2)      Peranan yang di bawa oleh sesebuah watak dalam cerpen amat penting bertujuan untuk menghidupkan jalan cerita yang ingin di sampaikan oleh penulis kepada pembaca.Sekali gus dapat menarik minat pembaca untuk membaca karya yang di hasilkan.

-LEMBARAN KERJA
RUJUK LAMPIRAN 1




-Peta i-think yang di sediakan oleh murid:



-Guru menerangkan definisi watak dan perwatakan secara umum kepada murid.

-Murid mendengar penerangan guru dengan penuh perhatian.

-Guru bersoal jawab tentang watak dan perwatakan mengikut pengetahuan sedia ada mereka.

-Setelah selesai guru membahagikan murid kepada lima kumpulan yang terdiri daripada enam orang murid.

-Murid bergerak ke dalam kumpulan masing-masing.
-Kemudian guru mengedarkan sehelai kertas sebak kepada setiap kumpulan.

-Murid dikehendaki membincangkan definisi watak dan perwatakan yang difahami dan menulis definisi tersebut dalam bentuk peta i-think untuk mudah difahami.

-Murid dikehendaki menghantar peta i-think yang siap dihasilkan untuk dinilai oleh guru.

-Akhir sekali guru mengedarkan lembaran kerja kepada murid untuk disiapkan dan dihantar pada kelas berikutnya.


*Pentaksiran secara bertulis melalui penyediaan peta i-think
BBM:
         -   Kertas sebak
        -    Maker pen

BBB:
     --Teks ‘Ku Bentang Sehelai Peta’.
           - Peta i-think
      -     Lembaran Kerja

Pengisian Kurikulum:
Ilmu:
          -  Moral
          -Kemasyarakatan

Nilai:
          -Kerjasama
          -  Keberanian
          - Keyakinan
          -  Amanah
         -   Rasional

Kemahiran Bernilai Tambah:
        -   Kemahiran berfikir secara kritis (mengelas).

     -       Kemahiran berfikir secara kreatif (menjana idea).

       -    Kecerdasan pelbagai (intrapersonal, interpersonal, visual-linguistik).

-  -    Kemahiran belajar cara belajar (mendengar, mengingat, menulis dan bertutur).

Kaedah:
         -   Kelas
          -  Kumpulan

Teknik:
       -    Soal jawab

KBAT:
-Analisis

Langkah 2
9.20-9.35
(15 minit)
Jenis-jenis watak dalam drama ‘Anna’

-Penerangan mengenai aktiviti
-Aktiviti ‘pilih saya’ yang digunakan sebagai bahan pengajaran.




-Peta bunga yang disediakan oleh murid:





-Guru memberi penerangan kepada murid mengenai aktiviti yang dijalankan iaitu ‘ pilih saya’.

-Murid mendengar penerangan dengan penuh penghayatan.

-Guru meminta wakil setiap kumpulan untuk tampil ke hadapan untuk memilih baju dan mencabut baju tersebut yang terlekat pada kad keras hitam.

-Murid perlu membuka baju tersebut dan membacakan jenis watak yang diperoleh.

-Murid diberi masa selama 5 minit untuk membincangkan maksud jenis watak yang diperoleh dan mencatat pada kertas A4 yang diedarkan dalam bentuk peta bunga.

-Kemudian murid perlu mengemukakan contoh watak yang terdapat dalam drama ‘anna’ yang melambangkan jenis watak tersebut.

-Sekiranya jenis watak yang diperoleh tidak dinyatakan dalam drama ‘anna’, murid perlu memikirkan contoh yang boleh dikaitkan dengan jenis watak tersebut.
-Kemudian murid perlu tampil ke hadapan untuk membentangkan mengenai jenis watak yang diperoleh..

*Pentaksiran bertulis melalui penyediaan peta bunga.
BBM:
          - Kad keras hitam
         - Kertas warna

BBB:
         -  Buku teks ‘Ku Bentang Sehelai Peta’

Pengisian Kurikulum:
Ilmu:
       -     Pendidikan moral

Nilai:
          --Bertanggungjawab
          - Kasih sayang
        -     Bekerjasama
         -    Keberanian
  - Hormat-menghormati

Kemahiran bernilai tambah:
      -      Kemahiran berfikir secara kritis (penyelesaian masalah)

         -  Kemahiran belajar cara belajar (mengumpul maklumat, mendengar dan bertutur)

         -  Kecerdasan visual ruang.
         -Kecerdsan interpersonal
         - Kecerdasan intrapersonal
          -Pembelajaran secara konstekstual.
     -       Kecerdasan emosi

Kaedah:
         -  Kumpulan

Teknik:
          -Pilih saya
         -   Peta bunga

KBAT:
           - Analisis

Penutup
10.35-10.40
(5 minit)
Sesi refleksi dan soal jawab

Rumusan isi PdPc

Soalan:
1)Apakah yang dapat anda peroleh hasil daripada pembelajaran yang berlangsung?
2) Apakah peranan watak dalam sesebuah karya?
Jangkaan jawapan murid:
1) Hasil daripada pembelajaran yang berlangsung saya dapat memperoleh satu ilmu baharu melalui aktiviti yang disediakan oleh guru iaitu aktiviti ‘pilih saya’ dimana saya dikehendaki menyediakan peta bunga yang dapat memberi kefahaman kepada saya dalam mengetahui jenis-jenis watak yang terdapat dalam drama.

                                                             
2) Peranan watak dalam sesebuah karya amat penting kerana watak berperanan dalam menghidupkan jalan cerita sekali gus dapat menarik minat murid untuk membaca sesebuah karya.

Traffic light card:


-Guru merumuskan keseluruhan isi pembelajaran dan pemudahcaraan (PDPC) bertujuan untuk memberi kefahaman kepada murid.

-Murid mendengar dan mencatat nota mengenai penerangan yang di berikan oleh guru.

-Guru memilih dua orang murid untuk bersoal jawab tentang rumusan keseluruhan aspek pembelajaran dan pemudahcaraan (PDPC) berkenaan definisi watak perwatakan dan jenis watak yang terdapat dalam drama ‘anna’

-Murid yang dipilih oleh guru haruslah memberikan ulasan tentang keseluruhan aspek pdpc berkenaan dengan watak dan perwatakan.

-Murid yang lain sekiranya tidak memahami mengenai pembelajaran dan pemudahcaraan yang berlangsung di dalam kelas boleh mengangkat penanda “Traffic Light Card”.

-Kemudian guru akan menerangkan sepintas lalu mengenai PDPC yang berlangsung.

*Pentaksiran secara lisan melalui aktiviti soal jawab dan rumusan PDPC.
BBM:
      -      Traffic light card
          - Kertas A4

BBB:
       -     Buku Teks Ku Bentang Sehelai Peta

Pengisian Kurikulum:
Ilmu:
-        -    Moral

Nilai:
         -   Keyakinan
         - Keberanian
         - Kejujuran
          - Kerjasama

Kemahiran Bernilai Tambah:
-        -    Kemahiran Berfikir Secara Kreatif  (Menjana idea).

       -    Kemahiran Berfikir Secara Kritis (Membuat kesimpulan).


-       -     Kecerdasan Pelbagai (Intrapersonal, Interpersonal, Emosi, Visual-Ruang, Verbal-Linguistik).

         -   Kemahiran Belajar Cara Belajar (Mendengar, Mengingat, Menulis dan Bertutur).

Kaedah:
         -  Individu
         -    Kelas

Teknik:
         -  Soal jawab

      KBAT:
     -Analisis


LAMPIRAN 1 (LEMBARAN KERJA)

NAMA:  _______________________________                                                                          

KELAS:_______________

1)      Apakah yang dimaksudkan dengan watak dan perwatakan ?
___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

2)      Apakah peranan yang di bawa oleh watak utama dalam sesebuah karya?
______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________


3)      Bincangkan kepentingan watak dalam sesebuah karya.
___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

4)      Berikan contoh berserta huraian bagi watak yang membawa perwatakan antagonis dalam drama ‘Anna’.
______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________




BORANG PENTAKSIRAN BILIK DARJAH

BIL
NAMA
SET INDUKSI
LANGKAH 1
LANGKAH 2
PENUTUP
Soal Jawab
(Lisan)
Improvisasi Terlatih
(Lisan)
Latih Tubi
(Bertulis)
Soal Jawab
(Lisan)
1
2
3
1
2
3
1
2
3
1
2
3
1.
Che Norainun Binti Che Mohamad












2.
Mohamad Aizat Faqimi Bin Mohd Affandi












3.
Mohamad Rafsyan Hakim Bin Mohd Rozi












4.
Mohamed Azzikri Binzafri












5.
Muhammad Adam Zarith Bin Adnan












6.
Muhammad Amin Bin Mohd Saupi












7.
Muhammad Aqiel Faqri Bin Arizam












8.
Muhammad Farid Izwan Bin Mohd Rawi












9.
Muhammad Faris Syazwan Bin Jally












10.
Muhammad Hazrihaikal Bin Hamizi












11.
Muhammad Stafiq Denial Bin Mohd Shahimi












12.
Nabila Anis Binti Jaya












13.
Nik Muhammad Syariman Bin Mohd Nazri












14.
Noor Asyikin Bin Iparaheng












15.
Nor Alif Hakim Bin Nor Zamani












16.
Nur Syahirah Binti Abu.Abd.Gani












17.
Nur Alya Fatini Binti Ahmad Zaki












18.
Nur Amyra Alia Bt Aswadi












19.
Nur Erlisa Fazlin Binti Mohamad












20.
Nur Farah Masyita Binti Jaafar












21.
Nur Fatihah Irdina Binti Mohd Nazri












22.
Nur Rabiatul Balqis Binti Mat












23.
Nurul Hanis Binti Sulaiman












24.
Siti Noor Syaza Syamimie Binti Noor Rossly Adies












25.
Siti Nur Stafiqah Binti Abdul Fatah












26.
Wan Ariff Nurrahman Bin Wan Ghazali












27.
Wan Muhammad Denial Bin Wan Hanafi












28.
Wan Nurul Nabila Binti Wan Rosmadi












29.
Wan Rishi Azreen Bin Wan Rodhi












30.
Anis Madihah Binti Zakiman












31.
Nur Siri Zulaika Binti Mohd Zulkifli












32.
Nurellyin Binti Hairul












33.
Nurul Athirah Binti Rosdi












34.
Nurul  Fazrina Balqis Binti Mat













RUBRIK PENILAIAN:

PENILAIAN LISAN: SOAL JAWAB (SET INDUKSI)

               
            SKOR

                                  KRITERIA



PENERANGAN

LEMAH
(1)
Murid lemah dalam memahami lirik lagu yang disampaikan. Murid tidak dapat menjawab pertanyaan guru dengan baik. Murid memberi perhatian Cuma maklumat yang disampaikan tidak diperoleh sepenuhnya.Murid hanya mendengar lagu tersebut semata-mata. Penggunaan bahasa tidak gramatis.
SEDERHANA
(2)
Murid dapat memahami lirik lagu yang disampaikan. Pada mulanya murid kurang memberi perhatian kerana tidak memahami kehendak soalan yang dikemukan.Namun setelah dijelaskan oleh guru murid dapat memahami  dan dapat menjawab pertanyaan guru dengan baik. Maklumat yang dikemukan kurang menepati kehendak soalan. Penggunaan bahasa yang gramatis.
CEMERLANG
(3)
Murid sangat memahami lirik lagu yang disampaikan. Murid dapat memberi perhatian dengan baik dan menjawab soalan yang ditanya oleh guru dengan baik dan lancar. Maklumat yang dikemukakan menepati kehendak soalan.Penggunaan bahasa yang gramatis.


PENILAIAN BERTULIS: PENYEDIAAN PETA I-THINK (LANGKAH 1)

               
            SKOR

                                  KRITERIA


JUMLAH MARKAH

PENERANGAN

LEMAH
(1)
1-4
Murid tidak mengetahui peta i-think. Murid tidak dapat menyediakan peta yang diminta untuk disiapkan dalam jangka masa yang ditetapkan. Isi yang ditulis tidak menepati dan isi agak terpesong daripada jawapan sebenar. Penggunaan bahasa dalam ayat tidak gramatis.
SEDERHANA
(2)
5-8
Murid mengetahui peta i-think.Murid dapat menyediakan peta i-think dalam jangka masa yang ditetapkan.Isi yang ditulis kurang menepati dan isi yang ditulis mengalami sedikit terpesong daripada jawapan sebenar.Penggunaan bahasa dalam ayat gramtis.
CEMERLANG
(3)
9-10
Murid mengetahui peta i-think yang menarik dan berjaya menyiapkan dalam jangka masa yang ditetapkan oleh guru.Isi yang ditulis menepati dan maklumat yang ditulis boleh dijadikan panduan kepada murid yang lain.Penggunaan bahasa dalam ayat gramatis.




PENILAIAN BERTULIS: PENYEDIAAN PETA BUNGA (LANGKAH 2)


               
            SKOR

                                  KRITERIA


JUMLAH MARKAH

PENERANGAN

LEMAH
(1)
1-4
Murid tidak mengetahui bagaimana untuk menyediakan peta bunga. Jangka masa yang ditetapkan tidak mencukupi untuk mereka menyiapkan peta tersebut.Apabila diminta untuk tampil ke hadapan bagi membentangkan hasil kerja mereka murid tidak dapat membentangkan dengan baik. Kurang keyakinan dalam diri murid terutamanya dalam melakukan pembentangan. Penggunaan bahasa kurang gramatis.
SEDERHANA
(2)
5-8
Murid mengetahui bagaimana untuk menyediakan peta bunga.Jangka masa yang ditetapkan mencukupi untuk mereka menyediakan peta tersebut.Murid tampil ke hadapan untuk membentangkan hasil kerja mereka tetapi murid kurang yakin dengan maklumat yang disampaikan. Penggunaan bahasa   gramatis.
CEMERLANG
(3)
9-10
Murid mengetahui bagaimana untuk menyediakan peta bunga dan peta yang disediakan menarik.Penggunaan masa yang diberikan digunakan dengan sebaik mungkin dan dapat menyiapkan dalam masa yang ditetapkan.Murid dengan yakin tampil ke hadapan dan membentangkan peta bunga yang disediakan oleh mereka. Maklumat yang disampaikan menepati dan boleh dijadikan contoh kepada murid yang lain.Penggunaan bahasa yang gramatis.


PENILAIAN LISAN: SOAL JAWAB (PENUTUP)


               
            SKOR

                                  KRITERIA



PENERANGAN

LEMAH
(1)
Murid kurang memahami dan tidak dapat merumuskan keseluruhan proses pengajaran dan pembelajaran yang berlangsung di dalam kelas.
SEDERHANA
(2)
Murid memahami hampir keseluruhan isi pengajaran dan pembelajaran yang berlangsung di dalam kelas. Hujah yang di berikan agak memuaskan.

CEMERLANG
(3)
Murid dapat menguasai keseluruhan isi pengajaran dan pembelajaran. Murid dapat menjawab pertanyaan guru dengan tepat dan jelas. Hujah yang di kemukan amat memuaskan dan menepati objektif yang di tetapkan oleh guru semasa proses PDPC berlangsung. Rumusan yang di berikan lengkap dan idea yang di kemukakan bernas.



BERIKUT MERUPAKAN VIDEO MAKROPENGAJARAN YANG TELAH DILAKSANAKAN:






ANDA BOLEH KLIK >DISINI<UNTUK MELIHAT REFLEKSI


SEKIAN TERIMA KASIH😊SEMOGA BERMANFAAT UNTUK ANDA💙

Comments

Popular posts from this blog